Çocuklarına küçük yaşlardan itibaren spor yapma alışkanlığı kazandırmak isteyen aileler için bu hayli zor bir süreçtir. Ailenin kendisi spora düşkünse ve hali hazırda evde de spor yapılan bir ortam varsa çocuklar da görerek öğrenen ve model alan bireyler olduklarından evde gördüklerini uygulayacaklardır.

KULLANIMITabii aileler bunu yaparken eğlenceli bir yol bulmak ve çocukların spora alışmasını ve bırakmamasını sağlamak zorunda olduklarından çeşitli araştırmalara da girmişlerdir. İşte ülkemizde yeni yeni gelişen ve şehir hayatına da uygun bir spor olarak tanımlanabilecek scooter bu araştırmalarda en çok karşılaşılan seçeneklerden biridir. Kullanması çok eğlenceli olan scooter için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta da vardır. Özellikle çok hareketli olan ve dikkatsiz davranması daha muhtemel çocuklar için rahat hareket olanağı sağlayan kıyafetler, kask ve dizlikler muhakkak kullanılmalıdır. Yetişkinlerin de dikkat etmesi gereken hususlardan olan koruyucu malzemelerin temin edilmesi atlanmamalı, muhakkak özen gösterilmelidir.

Scooter seçerken de dış görünüşüne ve albenisine dikkat etmekten çok, güvenli oluşuna, kullanacak çocuğun yaşına ve fiziksel özelliklerine mutlaka dikkat edilmeli. Uygun scooter seçilmelidir. Aksi halde çocuk da kullanma zorluğu çekecek, kendisine zarar verebilecek hareketler yapması kaçınılmaz hale gelecektir. Bu sebeple scooter alınırken bir uzmandan destek alınması, mümkünse alınacak kişinin denemesi ve sonrasında alması en uygun durum olacaktır. Zira her ne kadar eğlence ve spor amacıyla alınan bir alet de olsa, özellikle çocuklar tehlikenin farkına varamamakta ve her şeyi oyun olarak görme eğilimde olmaktadır. Bu sebeple alındıktan sonra da kullanılan alana mutlaka dikkat edilmesi ve olabildiğince boş ve engebesiz alanlarda kullanılmalı, belirtilen şekilde gerekli giysi ve ekipmanlar mesafe ne kadar kısa olursa olsun kullanılmalıdır. Bu durumda scootordan alınan zevk de artacak, keyifli bir aktivite haline gelecektir.”